T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE - Fahreddin Kerim Gökay Anadolu Lisesi

Haberler

Şbt

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sanat Tarihi Araştırmaları Derneği ''İstanbul'un Sanat Tarihini Liseli Gençler Yazıyor projesi'' adı altında bir proje düzenledi.Bu kapsamda 49 lise öğrencisi semtlerinde bulunan  tarihi eserleri kaleme aldı.Semtimin sanat tarihi adlı kitapla sanat tarihi eserlerine farkındalığı artırma amaçlanmıştır.

    Bu projede 12-G sınıfı öğrencimiz Fatma Ayça OĞUZ ile birlikte 3 öğrencimiz görev almış ve semtlerinin tarihi eserlerini kaleme almışlardır.Öğrencilerimizi bu güzel çalışmlarından dolayı tebrik ederiz.

    

Şbt

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğrencilere müjde verdi.Türkiye'deki herbir öğrenciye tüm operatörlerden aylık 3 gb ücretsiz internet sunulacağını açıkladı.Bu konuda pilot çalışmaların başladığını belirtti.

Şbt

ÖSYM Mobil Uygulamaları Erişime Açıldı (11.02.2020)

DUYURU
(11 Şubat 2020)

ÖSYM Mobil Uygulamaları Erişime Açıldı

Teknolojik gelişmeler dijital dönüşümü artık çağın bir gereği haline getirmiştir. ÖSYM, dijital dönüşüme uyum sağlayarak iki mobil uygulamayı hayata geçirdi. ÖSYM, bu kapsamda Mobil Aday İşlemleri Sistemi (AİS) ve Mobil Görevli İşlemleri Sistemi'ni (GİS) devreye aldı.

Adaylar artık akıllı cihazlarına yükleyecekleri ÖSYM Aday işlemleri mobil uygulaması ile 'ais.osym.gov.tr' web adresinden yapabildikleri tüm işlemleri yapabileceklerdir. Sınav görevlilerimiz de akıllı cihazlarına yükleyecekleri ÖSYM Görevli İşlemleri mobil uygulaması ile 'gis.osym.gov.tr' web adresinden yapabildikleri tüm işlemleri yapabileceklerdir.

AİS mobil uygulaması üzerinden başvuru ve tercihlerini yapabilecek olan adaylar, bunlara ilişkin güncelleme ve görüntüleme işlemlerini kolayca gerçekleştirebilecekleri gibi sınav sonuçlarını ve yerleştirme sonuçlarını da  uygulamadan görüntüleyebileceklerdir. Ayrıca adaylar, ÖSYM'ye gönderecekleri dilekçelerde kullanılan evrak referans numarasını da mobil uygulama üzerinden alabileceklerdir.  Aynı zamanda şehit veya gazi yakınlık bilgileri SGK üzerinden sorgulanabilecek ve muafiyet hakları olan adaylar sınavlara ücret ödemeden başvuru yapabileceklerdir.

AİS mobil uygulamasıyla adaylar, takip ettikleri sınavlara ilişkin bilgilere daha kolay ulaşabileceklerdir. ÖSYM Mobil uygulamasının adaylara sunduğu yeniliklerden biri de bildirim gönderme özelliğidir. Bu özellik sayesinde adaylar telefonlarına gelecek bildirimle açıklanan sınav sonuçlarından anında haberdar olacak ve başvuru tarihlerini kaçırmadan işlem yapabileceklerdir. Adaylar, 2020-YKS dahil, başvuru süreci devam eden sınavlara başvuruları mobil uygulama üzerinden yapabilirler.

Uygulama aracılığıyla adaylar şifre değişikliği, adres ve iletişim, eğitim ve sağlık bilgilerini güncelleme işlemlerini yapabilecekleri gibi, sınav ve yerleştirme takvimi sayesinde takip ettikleri sınavlara ilişkin bilgilere daha kolay ulaşabileceklerdir.

Mobil uygulamalarımıza ilgili bağlantıdan erişebilirsiniz.

https://www.osym.gov.tr/mobil.html

Şbt

Kimya öğretmenlerimiz merdiven basamaklarımızı kimya konulu temalarla süslediler.Öğretmenlerimize çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.FKGAL YÖNETİMİ

Şbt

 10-C Sınıfı öğrencimiz Ahmet Naim ŞEN ve ailesini evlerinde rehber öğr.Deniz KUBLAY ve Edeb.öğr.Hasan YILMAZTEKİN ziyaret etti.Okul-aile ve öğrenci arasında iş birliğini artırmak için ev ziyaretlerimiz devam edecektir.

Şbt

Öğretmenlerimiz EBA yı aktif kullanıyor ve EBA da oluşturduğu sınıflarda oluşturduğu materyalleri paylaşıyor.

Şbt

MEB Ortaokullar, imam-hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5 inci, 6 ncı, 7 nci ve 8 inci sınıfları ile hazırlık sınıfı, 9 uncu, 10 uncu ve 11 inci sınıflarda öğrenci olanların girebilme hakkına sahip olduğu MEB 2020 İOKBS Sınavı 2020 tarihi belli oldu.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıflara yönelik gerçekleştirilmektedir. Her yıl düzenli olarak tekrarlanan sınava milyonlarca öğrenci katılmaktadır. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) 25 Nisan 2020 tarihinde Türkiye saatiyle saat 10.00'da MEB ÖDSGM tarafından yapılacak.

İOKBS, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 (on) öğrenci olmak kaydıyla; Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek'te yapılacak. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. Sınıflar ve Hazırlık Sınıfı) 2020 / İOKBS 25 Nisan 2020 tarihinde yapılacak.


Şbt

Yükseköğretim Kurumları Sınavı

DUYURU
(05 Şubat 2020)

2020-YKS Başvurularının Alınması

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS), 20-21 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacaktır. 20 Haziran 2020 tarihinde Temel Yeterlilik Testi (TYT), 21 Haziran 2020 tarihinde sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacaktır.

Sınava başvurular, 06 Şubat- 03 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar başvurularını, 06 Şubat 2020 tarihinden itibaren elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabileceklerdir.

Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2020-YKS Kılavuzunda yer almaktadır. Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2020-YKS Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Sınava başvuracak adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. 

2019-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan, 2020-YKS'nin hiçbir oturumuna girmeden 2020-YKS yerleştirme işlemlerinde 2019-TYT puanını kullanmak isteyen adaylar ile 2020 yılında sadece "Özel Yetenek Sınavı" sonuçlarına göre öğrenci alacak yükseköğretim programlarına başvurmak isteyen adayların da, 2019-TYT Dönüştürülmüş Puanlarının hesaplanabilmesi için başvuru süresi içinde 2020-YKS başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI


2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu

 

Şbt

''İstanbul'u Okuyorum Projesi''kapsamında tüm öğrenci,öğretmen ve personelimizle birlikte 04/02/2020 Salı günü 6.ders saatinde kitap okuduk.

Şbt

Biyoloji öğretmenimiz Hakan YATAR rehberliğinde ''Toplum hizmeti'' kapsamında okulumuzda ekolojik dengeyi koruma amaçlı temizlik yaptık.Yaparken eldiven kullanımı ve temizliğe önem verdik.

Şbt

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönem Öğretmenler Kurul Toplantımız gerçekleşmiştir.

Ock

Fizik öğretmenlerimiz Yüksel Doğrusöz,Veli Küçükerbir,Volkan Serdarve Mehmet Doğru izinlerinden fedakarlık yaparak Fizik Sokağı oluşturmak için yoğun çalışma içinde bulundular. Çalışma sonucu Fizik Sokağımız hazır hale geldi.Öğretmenlerimize bu güzel faaliyetlerinden dolayı teşekkür ederiz.FKGAL YÖNETİMİ

Ock

 Fizik laboratuvarımızı öğretmenlerimiz aktif olarak kullanıyorlar.

Ock

Küçükçekmece İlçe MEB kapsamında düzenlenen "Bir Fikrim Var " projesinin ilk ayağı olan, öğrencilerimiz tarafından hazırlanan ve aylık olarak düzenli bir biçimde çıkarılacak  duvar gazetemiz Fanzin yayın hayatına başlamıştır.

Ock

Öğrencilerimizin Almanca olarak hazırladıkları yeni yıl tebrik kartı çalışmaları.